Liga Europy, to drugie w hierarchii, zaraz po Lidze Mistrzów, najbardziej prestiżowe rozgrywki piłkarskie w Europie. Pomimo, iż nie elektryzują one tak mocno, jak Champions League, to wciąż przyciągają co czwartek wielu widzów przed telewizory i ekrany komputerów. Jak, co roku, również w sezonie 2022/2023 w Lidze Europy bierze udział kilka niezwykle cenionych marek, znanych na całym świecie. Takimi klubami, w trwającej odsłonie rozgrywek są między innymi Manchester United, Arsenal, AS Roma czy Real Betis.

Zespoły w 1/8 finału Ligi Europy

Po pasjonujących pojedynkach w 1/16 finału, z rozgrywkami pożegnały się takie zespoły jak FC Barcelona (porażka w dwumeczu z Manchesterem United), Ajax Amsterdam (uległ Unionowi Berlin) czy AS Monaco (pokonane po zaciętej walce przez Bayer Leverkusen). Na etapie 1/8 finału, czyli w momencie, gdy w grze o końcowy triumf pozostaje wciąż 16 zespołów, do zwycięzców dwumeczy z 1/16 finału, dołączają zwycięzcy poszczególnych grup fazy grupowej Ligi Europy. Są to takie zespoły jak m.in. Arsenal, SC Freiburg, Real Betis czy Real Sociedad. 24 lutego, w Nyonie odbyło się losowanie par 1/8 finału Ligi Europy. Pierwsze spotkania dwumeczu odbędą się w czwartek 9 marca, a rewanże już tydzień później, 16 marca.

Wszystkie pary 1/8 finału Ligi Europy

O wzniesienie pucharu Ligi Europy walczą jeszcze po 3 zespoły z Hiszpanii i Niemiec, po 2 drużyny z Anglii i Włoch oraz po jednym klubie z Belgii, Turcji, Węgier, Portugalii, Ukrainy i Holandii. Piątkowe losowanie przyniosło ze sobą kilka niezwykle ciekawych zestawień. Pełna lista par prezentuje się następująco:

  1. FC Union Berlin – Royale Union SG
  2. Sevilla – Fenerbahce
  3. Juventus – SC Freiburg
  4. Bayer Leverkusen – Ferencvaros
  5. Sporting CP – Arsenal
  6. Manchester United – Real Betis
  7. AS Roma – Real Sociedad
  8. Szachtar – Feyenoord

Pary 1/8 finału – najciekawsze pojedynki

Poziom drużyn na tym etapie rozgrywek jest już niezwykle wyrównany. Z wylosowanych par, warto jednak zwrócić szczególną uwagę między innymi na pojedynek Manchesteru United z ekipą Realu Betis. Czerwone Diabły po wyeliminowaniu FC Barcelony w poprzedniej rundzie z pewnością będą faworytem tego pojedynku. Nie oznacza to jednak, że Hiszpanie będą łatwym rywalem. Zajmujący obecnie 5 lokatę w lidze, klub z Sewilli jest ostatnio na fali wznoszącej i pomimo napiętego terminarza będzie chciał sprawić niespodziankę. Innym, równie ekscytującym meczem jest pojedynek włoskiej AS Romy, pod kierownictwem Jose Mourinho, z zespołem Realu Sociedad. Drużyna portugalskiego szkoleniowca zajmuje obecnie 3 miejsce w lidze, prezentując naprawdę solidny futbol. Trzecią lokatę w ligowej tabeli zajmuje również drużyna z Kraju Basków. Pod wodzą Imanola Alguacila drużyna bardzo się rozwinęła. Wciąż czekają jednak na większy sukces w Europie. Ciekawym pojedynkiem z pewnością będzie też rywalizacja fenomenalnego Arsenalu, Mikela Artety, z lizbońskim Sportingiem, który swoje europejskie zmagania zaczynał w tym sezonie od Ligi Mistrzów.

Głównymi faworytami do końcowego triumfu z pewnością są zespoły Manchesteru United, Arsenalu, Juventusu czy AS Romy. Jak wiadomo jednak, w piłce nożnej zdarzyć może się absolutnie wszystko, a liczne niespodzianki są nieodłącznym i uwielbianym przez fanów elementem tego sportu. A w szczególności rozgrywek europejskich. Ostateczny zwycięzca Ligi Europy wyłoniony zostanie dopiero 31 maja na Puskas Arenie w Budapeszcie.